Po NS Ludvíka Šablatury – 18.2.2024

NS Ludvíka Šablatury byla vybudována teprve nedávno. No, vybudována. Je zaznačena na mapě, ale nenajdete na ní žádný informační panel a není ani značená, což je škoda. Naštěstí existují knihy a informace na internetu 😉

Pamětní deska u rodného domu L. Šablatury

Ludvík Šablatura byl významným odbojářem. Narodil se v Trojanovicích v roce 1924, takže jsme se vydali na vycházku k výročí jeho stých narozenin. Nedožil se jich jenom o kousek – když zemřel v domě seniorů ve Frenštátě pod Radhoštěm, docházelo mu na 98 rok.

Začátek trasy nás vedl ze zastávky Ráztoka směrem k hotelu Troyer. Než se k hotelu dojde, míjí se zprava budova, která je nyní rekreačním objektem Severomoravských vodovodů a kanalizací, ale kdysi zde pobýval generál Josef Braun. Tomu Šablatura předával zpravodajské informace. Cesta poté vedla úbočím Noříčí hory až na Bystré, kde je rodný dům Ludvíka Šablatury (i s pamětní deskou). Od rodného domu jsme pokračovali zpět směrem k Trojanovicím. Zastavili jsme se ještě u dřevěné kapličky, kterou v padesátých letech vystavěl Valentin Strnadel a Josef Káňa. Valentin Strnadel vyrobil pro Šablaturu jeho první lyže, které dozajista ovlivnily jeho další směřování, jelikož se stal sdruženářem a mimojiné se podílel také na stavbě skokanského můstku v Harachově.

Zakončení dnešní vycházky bylo v Trojanovicích – část turistů se usadila v Hotelu Beskyd, část ve zdejší kavárně.

Fotky od Dany N. zde.