Koryčany, Kyjov – 4.7.2020

Tento zájezd se měl původně uskutečnit v dubnu. Kvůli koronaviru se ale uskutečnit nemohl a tak se přesunul na tento termín, kdy se již měly brázdit Sadecké Beskydy v Polsku. Bohužel, ty se letos neuskuteční, ale můžeme se na ně těšit příšti rok.

Kozel

Takže tedy, náše první zastávka byla nad Koryčanskou přehradou. Původně jsme měli parkovat na parkovišti U křížku, kvůli uzávěře jsme zde ale nemohli dojet. Po zelené značce jsme všichni vystoupali k rozcestí U Mísy a odtud se cesty turistů rozešly podle toho, co koho zajímalo. Mohli jsme navštívit přírodní památku Kazatelna, což je výrazná pískovcová skála vysoká 6 metrů, na kterém je od roku 1972 umístěn železný kříž.

Cimburk

Další zastávkou byl další skalní útvar Kozel a nebo poutní místo sv. Klimenta. Většina turistů také zavítala na zříceninu hradu Cimburk, což jsou pozůstatky gotického sídla zbudované v první polovině 14. století. Od 18.století byl hrad uváděn jako opuštěný. Dnes se o hrad stará spole pro obnovu a využití hostorických památek – Polypeje.

Vila rodiny Thonetů

Všichni jsme nakonec sešli k místu odjezdu – do Koryčan. Na první pohled vypadají Koryčany jako nudné město, ale i toto obsahuje řadu zajímavých památek a objektů. Nejvýraznější je asi zámek, bohužel nepřístupný,  který je z daleka viditelný z příjezdové cesty. Zajímavou památkou je židovský hřbitov. A jedna z věcí, které o Koryčanech asi nevíte je, že zde založil svou první továrnu na ohýbaný nábytek značky TON Michael Thonet. Později založil další továrny z nichž do dnešních dnů funguje jediná – v Bystřici pod Hostýnem. V Koryčanech můžeme vidět funkcionalistickou továrnu zbudovanou na místě původní – dřevěné továrny. Železobetonová budova byla postavena se zvláštním důrazem na požární bezpečnost, jelikož původní továrna na požáry často trpěla. V této továrně se také vyráběla slavná židle č. 14.  Hned vedle továrny stojí také vila rodiny Thonetů, která v současné době čeká na rekonstrukci.

Bukovanský mlýn
Kyjovská radnice

Z Koryčan jsme se přesunuli do Bukovan k Bukovanskému mlýnu. Jedná se o moderní areál, vystavěný v tradičním stylu moravského Slovácka. V areálu najdete mnoho atrakcí, nechybí stáje s výběhy koní a poníků, ohrada s oslíky a ovečkami. Unavené nohy může člověk promasírovat na smyslovém chodníčku, je možné si zde zahrát minigolf a nebo jen tak posedět pod rozkvetlou lípou nebo si utrhnout meruňky ze stromu přímo do pusy ;-). Atrakcí je zde mnohem více. Hned pod areálem se od roku 2018 buduje lipová alej českých panovníků. Zatím je zde osazeno jen pár soch, ale prázdné podstavce dávají tušit, že jich zde bude v budoucnu stát opravdu hodně.

Z Bukovan jsme se přesunuli do Kyjova. Většina turistů se vrhla na nejbližší hospůdky, pivnice nebo cukrárny,  přece jenom už čas pokročil a hlad i žízeň byly velké. Komu zbyla trocha času, mohl se projít např. na Kyjovské náměstí, kde stojí krásná renesanční radnice.

Fotky: Dana N., Radka