Koryčany, Kyjov – 4.7.2020

Tento zájezd se měl původně uskutečnit v dubnu. Kvůli koronaviru se ale uskutečnit nemohl. V červenci jsme měli brázdit Sadecké Beskydy v Polsku. Bohužel, ty se letos neuskuteční, ale můžeme se na ně těšit příští rok. Proto jsme  vyrazili na Chřiby.

Kozel

Takže naše první zastávka byla nad Koryčanskou přehradou. Původně jsme měli parkovat na parkovišti U křížku. Ale tam mají všichni nad 7,5 tuny zákaz vjezdu. Po zelené značce jsme všichni vystoupali k rozcestí U Mísy. Odtud se cesty turistů rozešly podle toho, co koho zajímalo. Mohli jsme navštívit přírodní památku Kazatelna. Je to výrazná pískovcová skála vysoká 6 metrů, na které je od roku 1972 umístěn železný kříž.

Cimburk

Další zastávkou byl skalní útvar Kozel a nebo poutní místo sv. Klimenta. Většina turistů zavítala na zříceninu hradu Cimburk. Jsou to pozůstatky gotického sídla, zbudovaného v první polovině 14. století. Od 18.století je hrad uváděn jako opuštěný. Dnes se o hrad stará společnost pro obnovu a využití hostorických památek – Polypeje.

Vila rodiny Thonetů

Všichni jsme nakonec sešli k místu odjezdu – do Koryčan. Na první pohled vypadají Koryčany jako nudné město, ale najdete tu řadu zajímavých památek a objektů. Asi nejvýraznější je zámek, který je bohužel pro veřejnost nepřístupný. Zajímavý je židovský hřbitov. A co asi nevíte … V Koryčanech založil svou první továrnu na ohýbaný nábytek značky TON Michael Thonet. Později založil další továrny, z nichž do dnešních dnů funguje jediná – v Bystřici pod Hostýnem. V Koryčanech můžeme vidět funkcionalistickou továrnu zbudovanou na místě původní dřevěné továrny. Železobetonová budova byla postavena se zvláštním důrazem na požární bezpečnost, jelikož původní továrna na požáry často trpěla. V této továrně se také vyráběla slavná židle č. 14.  Hned vedle továrny stojí také vila rodiny Thonetů, která v současné době čeká na rekonstrukci.

Bukovanský mlýn
Kyjovská radnice

Z Koryčan jsme se přesunuli do Bukovan k Bukovanskému mlýnu. Jedná se o moderní areál, vystavěný v tradičním stylu moravského Slovácka. V areálu najdete mnoho atrakcí, nechybí stáje s výběhy koní a poníků, ohrada s oslíky a ovečkami. Unavené nohy může člověk promasírovat na smyslovém chodníčku. Je možné si zde zahrát minigolf a nebo jen tak posedět pod rozkvetlou lípou nebo si utrhnout meruňky ze stromu přímo do pusy ;-). Hned pod areálem se od roku 2018 buduje lipová alej českých panovníků.

Z Bukovan jsme se přesunuli do Kyjova. Většina turistů se vrhla na nejbližší hospůdky, pivnice či cukrárny. Komu zbyla trocha času, mohl se projít např. po Kyjovském náměstí, kde stojí krásná renesanční radnice.

Fotky: Dana N., Radka