Trnávka – Brušperk – 26.1.2020

Za krásného počasí jsme se vydali autobusem do Fryčovic k bramborárně. Bohužel jsme ale z krásného, modrou oblohou zářícího Frýdku,  dojeli do smogem zahalených Fryčovic, ale nedali jsme se odradit. Dnešní trasa vedla mimo značené cesty, po polních a lesních cestách a po silnicích.

Kostel sv. Kateřiny v Trnávce

Procházeli jsme pod oborou Sovinec, pokračovali přes Babí horu (291 m n.m.) a vyšli v Trnávce nad kostelem sv. Kateřiny. O zvonech z kostela se traduje pověst, že v době náboženských nepokojů je občané zakopali do země, aby je uchránili před roztavením. Největší zvon je prý do dnešního dne ukryt, protože nebyl po válce nalezen.

Zámek Trnávka

Kousek pod kostelem sv. Kateřiny se nachází soustava rybníků, které jsou součástí přírodní rezervace „Rybníky v Trnávce“. Ta zahrnuje kromě samotných rybníků i přilehlé koryto potoka Trnávka s okolní nivou a loukou pod zámkem. V rámci rezervace se ochrana zaměřuje především  na kriticky ohroženého skokana krátkonohého a také na ochranu kriticky ohrožené vodní kapradinky nepukalky plovoucí. Nad rybníky stojí krásná ukázka čistě barokního zámku, ve kterém je v současné době umístěn obecní úřad.

Boží muka – sv. Marek

Naše další cesta pokračovala směrem ke koupališti. Odtud jsme vystoupali na nejvyšší místo v Brušperku. Je jím kopec Svatého Marka (312 m n.m.), odkud jsou krásné rozhledy. Dostal své jméno po kapličce, božích mukách, zasvěcených sv. Markovi, které na jeho vrcholu stojí. Z kopce se už lehce sestoupilo do Brušperka, kde většina turistů zakotvila v restauraci Valaška. Z Brušperka jsme odjížděli za modré oblohy a se sluníčkem v zádech. No, nemohlo tak být už ráno?

Účast: 34 turistů, celkem cca 11 km.

Fotky zde a podle Dany N.