Luhačovice – 17.11.2019

zřícenina Starý Světlov

Poslední z letošních autobusových zájezdů nás zavedl do Luhačovic.

Nejdelší trasa vystoupila na autobusové zastávce v Podhradí a vydala se po NS Ekopark Starý Světlov a kolem sirného pramenu Sirčena, studánky Sojsínky ke zřícenině hradu Starý Světlov. Jedná se o zříceninu rozsáhlého areálu kdysi významného hradu, který byl opuštěn před pěti staletími a dodnes se z něj dochovaly především velmi mohutné terénní útvary a rozvaliny zdiva. Od zříceniny trasa pokračovala do Maleniska, kde se nachází poutní kostelíček Panny Marie Sněžné u kterého vyvěrá pramínek Sv. Voda, který je prý zázračný a odkud vede také křížová cesta k Poutnické studánce. Dál trasa pokračovala do obce Řetechov a odtud už jen kousek do Luhačovic.

Luhačovická přehrada

Druhá skupina vystoupila o kousek níže a vydala se k Luhačovické přehradě. Ta byla vybudována na počátku 20.století aby zamezila povodním, které sužovaly Luhačovice. Zajímavostí je, že přehradní hráz je postavena z důkladně upěchované hlíny. Od přehrady trasa pokračovala do Pozlovic. Pozlovice jsou menším lázeňským místem, který volně navazuje na luhačovickou lázeňskou zónu. Kratším okruhem se turisté z druhé skupiny dostali až do Luhačovic.

Třetí skupina vystoupila v Luhačovicích a pomalu si lázeňské město prohlédla.

Dům D. Jurkoviče
Pramen Vincentka

Luhačovice jsou lázeňským městem, na jehož území vyvěrá 16 hydrouhličitanochlorido-sodných kyselek a jeden sirný pramen. Každou hodinu se zde na povrch dostává 15 000 litrů minerálních vod. Nejznámější prameny jsou Vincentka, Aloiska, Ottovka. V Luhačovicích se léčí především onemocnění dýchacího ústrojí, trávicího ústrojí, nemoci z poruch látkové výměny a poruchy pohybového aparátu. Jedinečnost Luhačovic také podtrhává soubor staveb architektura Dušana Jurkoviče, které tomuto městečku vtiskly neodolatelné kouzlo.

Fotky od M. Radové, M. Fajkuse,