Bezručova vyhlídka – 4.10.2020

Přípravy na startu

Noční a brzké ranní, téměř hrozivé počasí vypadalo na to, že účast na letošní Bezručově vyhlídce bude hodně mizivá a že snad ani nemá cenu někam vyrazit. Akce ale nebyla zrušena a tak se organizační štáb vydal na svá stanoviště a připravoval úkoly „nejen“ pro děti ;-).

Vítr foukal opravdu silný, veškeré nachystané materiály létaly po okolí, ale nakonec vysvitlo sluníčko a vypadalo to, že svítit chviličku vydrží. Přicházeli první účastníci, děti plnily úkoly, dospělí se občerstvovali a nebo čekali na klobásku a vládla pohodová nálada.

Plnění jednoho z úkolů

I když se v průběhu setkání jednou opravdu hodně zamračilo a začalo i pršet, déšť rychle odezněl a nakonec se opět ukázalo sluníčko a vše rychle vysušilo. Dokonce i přestalo silně foukat a my nakonec zjistili, že účast nebyla tak mizivá, jak jsme si zpočátku mysleli, a dokonce nám skoro nevystačily klobásky. Takže akce úspěšná, doufáme, že všichni byli spokojení a my se opět těšíme zase za rok.

Fotky zde

Účastníci:  72 lidí, z toho 18 dětí a 32 členů KČT TJ VP FM 😀

Branky na Moravě – Bystřička – 6.9.2020

Z F-M jsme dojeli do Branek na Moravě, odtud jsme se vydali po cyklostezce (asi 3 km). Pak jsme odbočili na neznačenou trasu kde jsme se zastavili u pomníku Franz Josefa, odtud jsme pokračovali po červené značce až pod Piškovou a dále již po zelené až na Bystřičku. Mezi tím jsme se zastavili ještě u bunkru partyzánů a dále u pomníku T.G. Masaryka. Vycházku jsme zakončili v hospůdce Na Nové. Po občerstvení jsme odjeli vlakem do svých domovů.

Fotky od Vráti K.

Marie Radová

Zapomenuté osady Beskyd II. – 30.8.2020

I přes nepříznivé ranní počasí (zataženo,nevlídno), jsme se sešli na Ostravici-žel.st., přestoupili na BUS na Samčanku. Tam se na nás usmívalo sluníčko, které nás provázelo po celou trasu, příjemná změna. Vydali jsme se po NS Samčanka-Bílá, přes osady Červík, Němčanka, Kosti, Javořina do Bílé. Krásné výhledy – to byla odměna za vydanou námahu. Několik turistů nasbíralo houby, spokojenost. Radost z pohybu na horách byla cítit na všech přítomných.Po občerstvení jsme se rozjeli do svých domovů plni dojmů a zážitků.

S pozdravem ,,Horám zdar“
Pavel Bartošek

Fotky od Vráti K.

Účast: 27 turistů

Velkými Karlovicemi – 23.8.2020

Naše krátká vycházka začala trochu v dešti odjezdem autobusu do Rožnova pod Radhoštěm. Tady jsme přestoupili na další bus, který nás dovezl na Soláň-Čarták sedlo. Odkud jsme se již za pěkného počasí vydali po zelené značce k hospůdce Na Jezerné (asi 4 km), kde jsme se posilnili na další cestu a to směr Velké Karlovice část Pluskavec. Zde jsme si prohlídli dřevěné sochy, které představovaly různá řemesla či panímámy a pantáty z toho valašského kraje a také kapličku svatého Huberta. Po této prohlídce jsme si opět našli hospůdku, kde jsme se naobědvali a potom se ještě prošli ke krásnému Grandhotelu Tatra, kde byly opět dřevěné sochy – tentokrát zvířátek. Po této prohlídce jsme se již odebrali k busu, který nás dovezl až do FM.

Majka Radová

Celkem: 13 účastníků; délka trasy 10,5 km.

Bukovec – Hrčava – 16.8.2020

Ráno jsem se, nejprve vlakem a potom autobusem, nechali odvézt do Bukovce (ke škole). Po zevrubném zasvěcení plánu dnešní vycházky jsem se vydali neznačenou stezkou, vedle cesty, směrem k zelené turistické značce a potom k nejvýchodnějšímu bodu České republiky. V příjemném stínu lesa, u potoka, s možností posedět na lavičkách, jsme si udělali krátku pauzu před další cestou.

Nejvýchodnější bod ČR

Protože bylo hodně času do odjezdu autubusu z Hrčavy, nešli jsme zkratkou, ale jako správní turisté zpět po značce na hraniční přechod Bukovec a za hranicemi už pokračovali po žluté značce lesní cestou (později hodně příjemnou), která nás dovedla až do Javořinky.

Do Javořinky jsme došli zrovna kolem oběda a ve zdejším kostele právě probíhala bohoslužba.

Kostel Panny Marie Frýdecké v Javořince

Kostel Panny Marie Frýdecké v této podobě zde stojí od roku 1999. Původně zde stála dřevěná kaple, která byla v roce 1997 demontována a převezena do Mlaskawky. A proč zrovna Panny Marie Frýdecké? Protože kopii sošky Panny Marie zde přinesli právě poutníci z Frýdku.

Od kostela už je to jen čtvrt hodiny po cestě k Trojmezí. Samotný trojmezní bod je označen malým monolitem ve strži potůčku.

Polský monolit na Trojmezí

Na české, polské a slovenské straně se tyčí tři 240 cm vysoké monolity tvořící trojúhelník právě nad tímto bodem. V současnosti se nedá dostat na slovenskou stranu jinak, než spodem přes stž. Lávka nad ní je demontována, ale má se rekonstruovat. Jelikož se tato situace řeší už od roku 2016 a pořád se nic neděje, asi to ještě nějakou chvíli potrvá…..

Z Trojmezí už nás čekal jen poslední kousek cesty na Hrčavu. Cesta vedle kousek od mostu Valy, který je součástí dálničního úseku D3 – Svrčinovec – Skalité. Most se svou výškou 84 metrů nad terénem je nejvyšším mostem na Slovensku a také ve střední Evropě. Jeho raritou je také větrolam, jehož lamely jsou osazené tak, aby cestujícím umožnil unikátní výhled do všech třech států (Česka, Slovenska, Polska 😉 ).

Most Valy

Na Hrčavě určitě stojí za zmínku dřevěný kostel sv. Cyrila a Metoděje. Je to nejmladší beskydský dřevěný kostel, který byl postaven až po osamostatnění obce. Vysvěcen byl 5.7.1936 na svátek sv. Cyrila a Metoděje.

Kostel sv. Cyrila a Metoděje na Hrčavě

V Hrčavě jsme se nakonec všichni sešli v hospodě U Sikory. Budova byla postavena v roce 1927 na místě staré dřevěné chalupy. Iniciátorem stavby byl tehdejší zemský poslanec Karel Smyczek, dědeček dnešního známého filmového režiséra (protože Hrčava má kostel i školu, ale hospodu ještě ne 😉 ). Hospoda je dnes po rekonstrukci, a je tak trochu škoda, že to kouzlo staré hospody s ochozem a suchými záchodky se s rekonstrukcí vytratilo.

Z hospody se někteří turisté ještě prošli k Ludrské jeskyni se studánkou, o které se traduje, že voda v ní je zázračná. Před příjezdem autobusu se začalo hodně zatahovat a než jsme všichni nastoupili, začalo i pěkně pršet. Do Mostů u Jablunkova jsme už projížděli řádnou průtrží mračen. I tak to dnes byla vycházka moc pěkná, pohodová, nenáročná.

Účastníci: 15; celkem cca 12 km.

Trasa: zde.

Fotky: Dana N., Radka J.